Norel Sensitive - Moisturizing and soothing cream for sensitive skin
- 52,01 €
Norel Sensitive - Moisturizing and soothing cream for sensitive skinUltralätt, doftfri prebiotisk formula är speciellt designad för hud som är utsatt för irrita
Tuotenumero:
1148
Norel Sensitive - Moisturizing and soothing cream for sensitive skin
Ultralätt, doftfri prebiotisk formula är speciellt designad för hud som är utsatt för irritation och allergier. Den stärker den välgörande mikrofloran i epidermis samtidigt som den ger djup återfuktning och regenerering. De lugnande egenskaperna minskar rodnad och irritation och lämnar huden lugn och balanserad. Dess lätta konsistens absorberas snabbt och ger en sammetsmjuk och slät hy utan några feta rester.
Fördelar för huden:
Stärker hudbarriären: Stödjer epidermis naturliga mikroflora, vilket förbättrar hudens motståndskraft.
Lugnar och lugnar: Minskar rodnad och irritation för omedelbar lindring.
Djupt återfuktar: Återställer fuktbalansen för en mjuk och smidig hy.
Främjar förnyelse: Reparerar och föryngrar skadad, känslig hud.
Sammetslen finish: Ultralätt konsistens absorberas omedelbart och lämnar huden slät och icke-fet.
Nyckelingredienser:
Centella Asiatica (CICA): Känd för sina helande och antiinflammatoriska egenskaper, lugnar, reparerar och stärker känslig hud.
Madecassoside: En potent förening från Centella Asiatica som lugnar irritation och förbättrar hudens återhämtning.
Rismjölk: ger näring och återfuktar huden samtidigt som den förbättrar textur och ljushet.
Hydroxyethyl Urea: Ett kraftfullt fuktbevarande medel som på djupet återfuktar och mjukgör huden.
Canola Phytosterols: Stärker hudbarriären och ger lugnande effekter.
Panthenol: Minskar rodnad, lugnar irritation och stöder hudläkning.
Bioline: En prebiotisk ingrediens som vårdar hudens mikrobiom, främjar balans och hälsa.
Vitamin A och E: Ger antioxidantskydd, förbättrar hudens regenerering och förbättrar hudens övergripande struktur.
Användning :
På ansikte, hals och urringning. Används bäst före: Datum på tätningsröret.
Kapacitet : 50ml
Arvostelut